AN OFFICIAL
WEBSITE OF
WORLD SAILING

www.sailing.org/
Event Partners
Suppliers

Hempel World Cup Series - Round 1, Enoshima
Event Details
Start Date25 August 2019
End Date1 September 2019
ISAF IDJPN201908CEW
VenueEnoshima
CountryJapan
Entry NameWorld Sailing
Entry AddressLondon
Tel+44 (0)2039 404 888
Fax
Emailregistrations@sailing.org
Websitehttp://wcs-enoshima.org/
Registration Lists Click here to view

Documentation

TitleAbstract
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Hempel World Cup Series - Round 1, Enoshima25 Aug 2019 - 01 Sep 2019
Laser Radial (Women) Race #3
Latest result update: 31/08/2019 08:42
Marks(n/a)Date: 29 Aug 2019
Start time: 12:12
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1DENDEN 215501
Anne-Marie Rindom
1
2DENDEN 207195
Anna Munch
2
3NEDNED 211391
Maxime Jonker
3
4GBRGBR 206251
Alison Young
4
5GREGRE 216184
Vasileia Karachaliou
5
6HUNHUN 211551
Mária Érdi
6
7JPNJPN 199066
Manami Doi
7
8BELBEL 211552
Emma Plasschaert
8
9NEDNED 210407
Marit Bouwmeester
9
10GBRGBR 213888
Hannah Snellgrove
10
11GERGER 212749
Svenja Weger
11
12USAUSA 184454
Erika Reineke
12
13NORNOR 213841
Line Flem Høst
13
14CROCRO 213986
Sandra Lulic
14
15TURTUR 215399
Ecem Güzel
15
16CROCRO 215849
Elena Vorobeva
16
17AUSAUS 208546
Mara Stransky
17
18FRAFRA 212730
Pernelle Michon
18
19GBRGBR 212783
Georgina Povall
19
20FINFIN 212072
Tuula Tenkanen
20
21AUSAUS 204568
Zoe Thomson
21
22SUISUI 216180
Maud Jayet
22
23ESPESP 212171
Fatima Reyes
23
24IRLIRL 211171
Aoife Hopkins
24
25POLPOL 211313
Magdalena Kwasna
25
26CHNCHN 201213
Dongshuang Zhang
26
27ITAITA 215755
Carolina Albano
27
28ITAITA 211544
Silvia Zennaro
28
29BLRBLR 215382
Tatiana Drozdovskaya
29
30NZLNZL 185811
Annabelle Rennie-Younger
30
31FINFIN 203033
Monika Mikkola
31
32NEDNED 213474
Mirthe Akkerman
32
33AUSAUS 216228
Elyse Ainsworth
33
34NZLNZL 209279
Olivia Christie
34
35SWESWE 216251
Josefin Olsson
35
36AUSAUS 210792
Casey Imeneo
36
37BELBEL 213479
Eline Verstraelen
37
38POLPOL 210786
Agata Barwinska
38
39NORNOR 215975
Caroline Sofia Rosmo
39
40ESPESP 216104
Cristina Pujol Bajo
40
41LTULTU 215243
Viktorija Andrulyte
41
42NZLNZL 208359
Courtney Reynolds-Smith
42
43GERGER 215181
Pauline Liebig
43
44JPNJPN 202611
Yumiko Tombe
44
45MASMAS 209884
Nur Shazrin Mohamad Latif
45
46ITAITA 212778
Francesca Frazza
46
47KORKOR 211521
Jia Kim
47
50IRLIRL 211118
Aisling Keller
50
RET
50ESPESP 210468
Martina Reino Cacho
50
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM